Kasy on-line

Kasami on-line’owymi nazywa się kasy rejestrujące z pamięcią fiskalną, które łączą się z Centralnym Repozytorium Kas (mówiąc w skrócie serwerem Ministerstwa Finansów) i wysyłające do tego serwera dane o sprzedaży w sposób zaszyfrowany.

Kasy on-line mogą być sprzedawane (przynajmniej teoretycznie) od 1 maja 2019r. Z wyjątkiem niektórych branż (patrz BW2) nie ma obowiązku wymiany dotychczasowych kas. Pomimo, że dotychczasowe kasy mogą być sprzedawane do 31 sierpnia 2019 (z kopią papierową) lub do 31 grudnia 2022r. (z kopią elektroniczną), to później można będzie ich używać do naturalnego zużycia.

Jednym z obowiązków użytkownika kasy jest zapewnienie połączenia kasy z CRK (czyli serwerem opisanym wyżej) – będziemy naszym klientom pomagać wybrać jak najlepsze dla nich rozwiązanie, aby nie stanowiło to kłopotu. Rozwiązań jest kilka, a (jak to zwykle bywa) każde ma swoje zalety i wady.

Kasy online charakteryzują się kilkoma nowymi cechami, np.:

  • kasa będzie sama synchronizować czas z serwerem Głównego Urzędu Miar
  • kasa będzie zapisywać zdarzenia serwisowe w pamięci fiskalnej i wysyłać do CRK z zapisem aktualnej daty i godziny
  • kasa będzie potrafiła rozliczać zaliczki
  • kasy będą drukować papierowe paragony, a także będą mogły wysyłać e-paragony
  • trzeba będzie wykonywać raporty dobowe, ale nie trzeba będzie ich drukować
  • urzędnicy skarbowi będą mogli przesłać polecenie, aby kasy zaczęły na paragonie drukować kod QR transakcji (a użytkownik nie będzie miał na to wpływu)

Można tak jeszcze długo wymieniać nowości i różnice, ale prościej będzie jeśli bezpośrednio zapytacie nas o interesującą Was sprawę – kontakt na dole strony.